Kolano

Staw kolanowy składa się z trzech części. Kość udowa łączy się z dużą kością piszczelową, tworząc staw kolanowy. To połączenie ma dwa przedziały, środkowy oraz boczny. Rzepka (wł. trzeszczka stawu kolanowego) łączy się z kością udową, tworząc trzeci staw, zwany stawem rzepkowo-udowym. Rzepka chroni przód stawu kolanowego.

Staw kolanowy otoczony jest torebką stawową z więzadłami wiążącymi wewnętrzną i zewnętrzną stronę stawu (więzadła poboczne), a także krzyżującą się w obrębie stawu (więzadła krzyżowe). Więzadła poboczne przebiegają wzdłuż boków kolana i ograniczają ruchy boczne kolana. Więzadło krzyżowe przednie (ACL) łączy piszczel z kością udową w centrum kolana i działa w celu ograniczenia ruchu obrotowego i ruchu w przód kości piszczelowej. Tylne więzadło krzyżowe (PCL) położone tuż za ACL ogranicza ruch kości piszczelowej do tyłu. Wszystkie te więzadła zapewniają stabilność i wytrzymałość stawu kolanowego.

xerthra_prp_kit

 

Łąkotka stanowi zagęszczony obszar chrząstki pomiędzy dwoma stawami utworzonymi przez kość udową i piszczelową. Działa jak gładka „ślizgowa” powierzchnia, przez którą staw może się poruszać. Poniżej rzepki znajduje się duże więzadło (więzadło właściwe rzepki), które przyczepia się do guzowatości kości piszczelowej. Przez obszar za kolanem przechodzą duże naczynia krwionośne (określane jako dół podkolanowy).

Prawidłowa funkcja kolana umożliwia prawidłowy chód. Uszkodzenia elementów stawu, jego dysfunkcja, przekłada się na cały układ mięśniowo-szkieletowy.

Zabiegi wykonywane w leczeniu schorzeń i uszkodzeń stawu kolanowego:

– Rekonstrukcje więzadeł krzyżowych.
– Naprawa więzadeł pobocznych.
– Szycie łąkotki
– Implant łąkotyki.
– Rekonstrukcja powierzchni chrzęstnej.
– Artroskopowe leczenie niestabilności rzepki.
– Endoprotezoplastyka.
– Usuwanie zrostów wewnątrzstawowych.
– Repozycja oraz stabilizacja złamań.

Umów wizytę

 • 1

  konsultacje

  Przychodnia „Euromedicare”
  Ul. Pilczycka 144
  Wrocław
  tel. 71 711 74 00

  gabinet@michalkniaz.pl

   

  W sprawach pilnych kontakt bezpośredni
  +48 661 300 223

 • 2

  zabiegi i operacje

  Szpital „Euromedicare”
  Ul. Pilczycka 144
  Wrocław
  tel. 661 300 307

 • 3

  badania pedobarograficzne

  Centrum Zdrowia Ogrodowa
  Ul. Eluarda 7
  Wrocław
  tel. 71 349 27 21

michal-kniaz

 

pfas

wyślij zapytanie