Metoda MICA/MIC

Co to jest za zabieg?

Zabieg tą metodą polega na korekcji osi pierwszej kości śródstopia oraz palucha poprzez dostęp miniinwazyjny. Zwykle wykonuje się 4 kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Cięcia kostne wykonywane są specjalnym obrotowym borem pod kontrolą niskoemisyjnego aparatu RTG. W porównaniu do zabiegów klasycznych nie narusza się stawów, cięcia wykonuje się poza nimi. Pozwala to zachować ich pełną ruchomość oraz zmniejsza dolegliwości bólowe czy czas potrzebny na wygojenie się blizn. Zabieg jest wykonywany w pełnym ukrwieniu kończyny bez konieczności zakładania opaski pneumatycznej na udo celem zatrzymania krążenia oraz krwawienia podczas zabiegu.

Zalety

  • Zabieg MICA jest stosowany w przypadku łagodnej, umiarkowanej oraz w niektórych przypadkach zaawansowanej deformacji palucha koślawego.

  • Zalecany jest u pacjentów z dużymi oczekiwaniami jeśli chodzi o ruchomość palucha, aktywnymi sportowo.

  • Mała traumatyzacja tkanek znacznie zmniejsza ryzyko powikłań związanych z gojeniem się ran. Zabieg zalecany jest przy występującej niewydolności żylnej.

  • Niewielkie nacięcia

  • Ullamcorper pretium, tellus adipiscing pretium cursus elementum rutrum in. Blandit ac molestie dui, placerat posuere cras. Non non habitasse volutpat ut amet et. Ac eu tincidunt tellus tempus vitae diam morbi. Senectus neque, quam massa orci ut.

  • Tristique aliquet pharetra malesuada in amet at accumsan sodales blandit. Iaculis egestas eu lobortis est lorem mauris. Congue egestas in ornare parturient lectus quis nec.

  • Tortor tortor mi sed vitae et dui cursus non dictum. Eu fames tincidunt cras ut. Et, tristique quisque nunc et interdum gravida. Massa faucibus mauris dapibus auctor vitae nulla.

  • Sed sapien feugiat nunc augue nunc, enim. Varius sit malesuada imperdiet dui risus nibh enim ullamcorper nibh. A ipsum sed odio sit et dictum id interdum. Netus amet dui nulla quam vitae. Fringilla sed nibh platea in malesuada nisi venenatis massa. Vitae aliquam.

Ścieżka
zabiegowa

01/01

Przyjęcie do szpitala

Zapraszamy do kliniki o ustalonej wcześniej z Państwem godzinie, spędzą Państwo u Nas od 4-6 godzin. Na wstępie omówiony zostanie pobyt oraz proces przygotowania do zabiegu, będzie czas na podpisanie dokumentów oraz na rozmowę z operatorem.

Zabieg

Zaczynamy od założenia znieczulenia pod kontrolą USG, po przebraniu się pacjent zostaje przewieziony na salę operacyjną zabieg potrwa około godziny. Zaraz po nim pacjent wraca na swoją salę celem obserwacji. Po sprawdzeniu parametrów życiowych i upewnieniu się, że wszystko jest w porządku pacjent może udać się do domu.

Nareszcie do domu

Od pierwszego dnia w domu nie ma czasu na lenistwo. Jesteśmy dziś umówieni na zmianę opatrunku oraz założenie stabilizatora, zostanie także przeprowadzony instruktaż pielęgnacji ran. Omówimy także postępowanie fizjoterapeutyczne.

Jest się czym pochwalić

Po sześciu tygodniach od zabiegu spotykamy się aby wspólnie obejrzeć Nasze efekty, upewniamy się ,że wszystko przebiega prawidłowo i nie będzie już konieczności stosowania obuwia pooperacyjnego oraz stabilizatora.

Po dwunastu tygodniach od zabiegu przychodzi czas ostatniego spotkania podczas, którego wykonywane jest zdjęcie RTG oraz zakończenie leczenia.

Kontakt

Umów się na wizytę

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustal szczegóły oraz termin konsultacji.

Historie
pacjentów

01/01

Monika

Zabieg: Haluxy

Nazywam się Monika, mam 38 lata i jestem po korekcji haluksów obu stóp. Haluksy mam odkąd pamiętam, ale nigdy mnie nie bolały, dlatego na początku przeszkadzał mi tylko walor estetyczny i brak możliwości zakupu wymarzonych butów. Większość wizyt w sklepach obuwniczych kończyła się kolejną parą szerokich „człapaków”. Jednak od jakiś trzech lat zaczęłam odczuwać ból z różną intensywnością i zaczęłam poważnie rozważać operację. Przekopałam Internet wszerz i wzdłuż, naczytałam się „strasznych opowieści” o operacjach haluksów, to mnie jednak nie zniechęciło. Po długich poszukiwaniach wybór padł na doktora Michała Kniazia z EuroMediCare we Wrocławiu. Na pierwszej konsultacji Pan doktor przedstawił mi wszystkie dostępne opcje. Po wyborze metody zabiegu opisał go ze szczegółami, cierpliwie odpowiadał na wszystkie moje pytania. Pobyt w klinice wspominam bardzo dobrze, przytulne sale oraz przemiły i fachowy personel, który był pomocny w każdej minucie pobytu. Stopy bolały przez pierwsze kilka nocy, ale ból był do zniesienia, bardzo szybko odstawiłam środki przeciwbólowe. Stopy były opuchnięte, ale myślałam, że będą wyglądały gorzej. Poza tym mimo szwów widać było, że stópki wyglądają pięknie. Z butami szybko się zaprzyjaźniłam, okazały się bardzo wygodne, po zwolnieniu chorobowym śmigałam w nich normalnie do pracy. Po 6 tygodniach zrobiłam zdjęcie RTG, zapadła decyzja o zdjęciu butów i przejściu na normalne obuwie. Przy dłuższym chodzeniu stopy puchły, ale regularnie stosowałam kompresy chłodzące i z każdym dniem było coraz lepiej. Obecnie jestem 9 miesięcy po operacji, mam swoje wzloty i upadki. Wiem, że wszystko wymaga cierpliwości i czasu, szczególnie powrót do pełnej sprawności, ale ani przez moment nie żałowałam mojej decyzji. Wszystkim jeszcze niezdecydowanym z czystym sumieniem mogę polecić Pana doktora i cały zespół EuroMediCare we Wrocławiu.

Anna

Zabieg: Haluxy

Długo myślałam, że z moimi haluksami się zaprzyjaźniłam i taka "moja uroda". Miałam je od dziecka (wg mamy, pojawiły się już ok 5 r.ż.) i po prostu się przyzwyczaiłam. Nigdy nie nosiłam obcasów, często na lekcjach wf w szkole byłam kontuzjowana, bo krzywo biegałam. Problem nasilił się ok. 20 r.ż., kiedy ból zaczął pojawiać się po większej aktywności - wystarczyło potańczyć, iść na dłuższy spacer podczas wakacji lub na jednodniową wycieczkę w góry. W publicznych szpitalach odsyłano mnie z kwitkiem, że "nie jest jeszcze tak źle", a kolejki odstraszały. Po kolejnych 10 latach ból stawał się już nie do wytrzymania - stopy bolały cały czas, w tym na zmianę pogody. Aktywności fizycznej nie mogłam mieć już żadnej. Wystarczyło przejść się 3 km po parku, by nie przespać z bólu całej nocy i przez następne 2-3 dni leżeć w łóżku. Auta również nie mogłam już prowadzić dłużej niż 1h. W każdym z tych przypadków haluks "rósł" na ok 1-2 tygodnie, że miałam problemy z założeniem obuwia.

Postanowiłam coś z tym zrobić, sprawa była pilna. Po wielu konsultacjach u różnych ortopedów, z polecenia jednego z nich, trafiłam do dr Kniazia. Jak określił: "jak ktoś ma dobrze pani zrobić haluksy, to tylko on". Na pierwszej wizycie od razu wiedziałam, że trafiłam w dobre ręce. Wszystko zostało mi dokładnie wytłumaczone i ani sekundy nie czułam się zbywana, że "to tylko haluksy".

Operację na pierwszą nogę miałam 26.11.2020, na drugą 15.03.2021. W obu przypadkach szybko odzyskałam sprawność.

W lipcu 2021 byłam już na wakacjach, gdzie w 4 dni przespacerowałam prawie 80 km :) Teraz regularnie jeżdżę rowerem (min. 10 km dziennie), biegam oraz nie stronię od tańca. Ponadto znacznie zmniejszyły się bóle pleców- wcześniej regularnie musiałam odwiedzać fizjoterapeutę. Odkąd zoperowałam nogi - jeszcze nie miałam takiej potrzeby.

Myślę, że za rok uda mi się wziąć udział w jakimś maratonie biegowym :)

Jagoda

Zabieg: Haluxy

Z Haluksami męczyłam się odkąd pamiętam. Pomimo stosowaniu wielu różnych metod, urządzeń i ćwiczeń choroba się pogłębiała, a ból w niektórych dniach stawał się nie do zniesienia. Utrudniało mi to codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiało rozwijanie się w mojej pasji, tańcu. Po konsultacji z dr Michałem Kniaź pomimo, iż miałam dopiero 16 lat zostałam skierowana na operacje usunięcia haluksów.

Mimo wielu obaw i wątpliwości dr Kniaź zajął się wszystkim i pod najlepszą opieka operacja została bezpiecznie przeprowadzona. Proces rehabilitacji po operacji mimo iż bolesny był warty uzyskanego efektu. Od przeprowadzonego zabiegu nie doskwiera mi już ból, ani żadne dokuczliwe dolegliwości. Po pełnym wyzdrowieniu mogłam z powrotem wrócić do treningów i ze spokojna głowa o swoje zdrowie rozwijać się w tym co kocham.

Efekty

01/01
Przed/Po
przed po
Przed/Po
przed po
Przed/Po
przed po
Przed/Po
przed po
Przed/Po
przed po
Przed/Po
przed po

Specjalizacja

o sobie

kontakt